18 kwietnia 2021

Mydła z oliwy z oliwek

Mydła z oliwą z oliwek są świetne dla każdego, kto próbuje ograniczyć stosowanie środków chemicznych na skórze. Komercyjne mydła zawierają wiele chemikaliów, dzięki którym skóra staje się sucha, usuwając z niej niezbędną wilgoć. Mydła oliwy z oliwek z drugiej strony są dość delikatne i łagodne. Domowe mydło z oliwą jako głównym składnikiem jest zwykle twarde, ale tworzy kremową i łagodną pianę, która skutecznie oczyszcza skórę, nie powodując wysuszenia.

Przepis na mydło z oliwek

Głównymi składnikami tego łatwego przepisu są:
✦ Czysta oliwa z oliwek
✦ Woda
✦ Ług sodowy

Metoda: Najpierw wlej wodę do miski lub pojemnika odpornego na ciepło i powoli dodaj do niej ług sodowy. Całość powinna być dobrze wymieszana. Pozostaw mieszaninę do ostygnięcia. W międzyczasie podgrzej oliwę z oliwek na patelni na małym ogniu, aż osiągnie temperaturę ok. 38 stopni Celsjusza.

Zaczekaj, aż temperatura roztworu ługowego i oleju stanie się równa. Następnie powoli wlewaj roztwór ługu do oleju i ciągle mieszaj. Nie łącz, gdy temperatury są nadal wysokie, ponieważ może to spowodować wybuch mieszaniny. Można użyć pałeczki lub blendera zanurzeniowego, aby uzyskać szybsze zgrubienie mieszaniny. Gdy stanie się gęsty, wlej go do formy mydlanej i przykryj pokrywką lub papierem pergaminowym. Przykryj formę kocem, aby utrzymać ciepło mieszaniny. Pozostaw mieszaninę w spokoju na około 18 godzin, po czym można zdjąć koc. Zaczekaj kilka godzin przed wyjęciem mydła z formy. Następnie możesz pociąć je na różne kształty. Teraz przechowuj kostki mydła w chłodnym i dobrze wentylowanym miejscu przez kilka tygodni przed ich użyciem.

Rzeczy, które warto wiedzieć

✦ Receptury tutaj dają wyobrażenie o ogólnej procedurze wytwarzania mydła z oliwy z oliwek. Aby określić ilości wytwarzanych mydełek, najpierw zdecyduj o ilości oliwy z oliwek. Następnie użyj kalkulatora mydlanego, który pobiera ilości oleju jako dane wejściowe i oblicza dla ciebie prawidłową ilość ługu. Wymagana ilość wody zwykle będzie dwukrotnie większa od ługu.
✦ Ponieważ proporcje składników mają kluczowe znaczenie dla jakości mydła, właściwe jest mierzenie ich w gramach. Ponadto kalkulatory mydlane zwykle wymagają podania kwot tylko w tych jednostkach.
✦ Musisz bardzo uważać na zawartość ługu, ponieważ tylko odpowiednia ilość tego składnika może dostarczyć mydła dobrej jakości. Co więcej, duże ilości ługu w mydłach mogą spalić skórę.
✦ Wytworzone przez nas mydło może początkowo nie dawać bogatej piany. Ale jeśli czas utwardzania był wystarczająco długi, piany będzie więcej, jak również jakość mydła będzie znacznie lepsza.
✦ Podczas procesu utwardzania woda paruje. Utwardzone mydło ma trwałą konsystencję i starcza nam na dłużej.
Środki bezpieczeństwa
✦ Przy mieszaniu ługu sodowego i wody należy bezwzględnie używać plastikowego lub metalowego pojemnika. NIE używaj szklanej miski, ponieważ ciepło wytworzone podczas mieszania ługu i wody może ją uszkodzić. NIE używaj również aluminiowego pojemnika, ponieważ wodorotlenek sodu reaguje z tym metalem.
✦ Ług, jeśli nie zostanie właściwie potraktowany, może okazać się bardzo niebezpieczny. Dlatego podczas obchodzenia się z ługami nosić rękawice ochronne, chronić oczy za pomocą gogli oraz nosić ubrania i buty w taki sposób, aby skóra nie była narażona.
✦ Pojemniki i inne urządzenia używane przy obchodzeniu się z ługami nie powinny być używane do przechowywania lub spożywania żywności.
✦ Proces tworzenia mydła należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Mydło z oliwy z oliwek bez ługu

Nie jest możliwe wytwarzanie mydła na bazie tłuszczu bez ługu, ponieważ ług jest składnikiem reagującym z tłuszczami lub olejem w celu wytworzenia mydła. Bez ługu mydło nie twardnieje. Jeśli nie chcesz używać ługu do produkcji mydła z oliwy z oliwek, roztop i wlej tradycyjne mydło. Aby zrobić mydło, będziesz potrzebować:
✦ ¾ szklanki roztopić i zalać bazą mydła (oliwa z oliwek, gliceryna lub baza oleju kokosowego)
✦ 6 łyżeczek oliwy z oliwek
✦ 10 do 15 kropli olejku eterycznego do zapachu (opcjonalnie)
✦ Suszone płatki kwiatów lub zioła (opcjonalnie)

Metoda: Najpierw stopić bazę mydła w kuchence mikrofalowej (10 do 15 sekund). Pamiętaj, aby użyć odpowiedniego naczynia. Od czasu do czasu mieszaj stopione mydło i upewnij się, że nie przegrzewasz mieszaniny.
Gdy baza mydła całkowicie się rozpuści, dodaj oliwę z oliwek, olejek eteryczny i inne składniki, które chcesz użyć, i mieszaj delikatnie miksturę. Teraz wlej mieszaninę do formy mydlanej. Niech mieszanina ostygnie i stwardnieje, po czym można ją usunąć z formy i pociąć na różne kształty według własnego wyboru.

Korzyści z używania mydła z oliwy z oliwek

Tradycyjnie mydło z oliwy z oliwek wytwarza się wyłącznie przy użyciu czystej oliwy z oliwek z ługiem i wodą, które znane jest jako mydło kastylijskie. Kastylia to naturalne mydło doskonałe dla skóry suchej. Jest tak łagodne, że nawet ludzie o wrażliwej skórze mogą z niego korzystać. Wraz z oliwą z oliwek można dodać kilka innych składników, takich jak olej palmowy, olej kokosowy, masło kakaowe, olej jojoba i olej z awokado do domowego mydła kastylijskiego. Wszystkie te składniki są znane ze swoich właściwości nawilżających.

Oliwa z oliwek, a także olej kokosowy, olej jojoba i masło kakaowe mogą nawilżyć skórę od wewnątrz, aby była miękka i elastyczna. Oliwa z oliwek może również odżywiać skórę wzbogacając ją w witaminę E. Zawiera substancję, zwaną skwalenem, która wspomaga regenerację skóry i zdolność zatrzymywania wilgoci w skórze.

Podsumowanie

Tworzenie własnego mydła może być naprawdę satysfakcjonującym doświadczeniem. Podstawowa recepta jest prosta, ponieważ istnieją tylko trzy główne składniki – oliwa z oliwek, ług (potas lub wodorotlenek sodu) i woda. Mydło powstaje w wyniku procesu zwanego saponifikacją, w którym ług reaguje z olejem lub tłuszczem. Ług jest jednak bardzo niebezpiecznym związkiem chemicznym, z którym należy obchodzić się ostrożnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *