18 kwietnia 2021
nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe – kiedy warto stosować?

Bez stałego dostępu do wody trawnik, rośliny, ani uprawy nie będą spełniały naszych oczekiwań. W czasie letnich upałów i przedłużającej się suszy bardzo często dochodzi do utraty przez nie wilgoci i uschnięcia plonów. Takie warunki nie są sprzyjające dla rozwoju jakichkolwiek roślin. Warto więc dodatkowo zadbać o swój ogród, trawnik, czy roślinność rosnącą na podwórku. Zwrócenie uwagi na wzmożone potrzeby ogrodu w tym czasie to po prostu priorytet. Pielęgnacja latem powinna więc uwzględniać dodatkowe nawodnienie. Jednym ze sposobów, w jaki można osiągnąć taki cel, jest stosowanie nawadniania kropelkowego. Zobacz kiedy i gdzie można je wykorzystywać! 

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to coraz bardziej popularna forma automatycznego podlewania. Przede wszystkim warunkuje ona usprawnienie pielęgnacji rośli bez względu na miejsce ich wzrostu oraz panujące warunki atmosferyczne. Nawadnianie kropelkowe jest po prostu gwarancją regularnego nawodnienia ogrodu i utrzymania na jego terenie stałego poziomu wilgotności. Cechą charakterystyczną dla takiego rozwiązania jest fakt, iż woda jest tutaj stopniowo dozowana w formie małych kropel. Takie podlewanie wymaga czasu, ponieważ jest dosyć powolne. Zapewnia to optymalne nawilżenie, ponieważ niewielkie ilości wody lądują od razu glebie. Pozwala to dostarczyć roślinom taką ilość wilgoci, jakiej potrzebują. Niweluje to również ryzyko powstawania kałuży na rabatach. Natomiast cała instalacja do nawadniania kropelkowego składa się z kilku istotnych elementów, które podczas montażu należy ze sobą połączyć. Mowa tutaj chociażby o: rury, ujścia wody w postaci kroplowników lub małych zraszaczy, węże nawadniające. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje nawodnień kropelkowych. Wskazuje się tutaj linie kroplujące, węże kroplujące oraz taśmy kroplujące.

Gdzie sprawdzi się nawadnianie kropelkowe?

W tym momencie należy podkreślić, że mikronawadnianie kropelkowe jest uniwersalnym sposobem podlewania. Jest jednak jedno miejsce, w którym jego stosowanie nie jest skuteczne. Jest to trawnik, który powinno się wykorzystywać zraszacze różnego typu. Nawadnianie kropelkowe sprawdzi się jednak w następujących sytuacjach:

– rabaty kwiatowe oraz zwarte grupy roślin,

– sady oraz plantacje złożone z krzewów owocowych,

– roślinność znajdująca się na balkonie, rozsadzona w donicach,

– żywopłoty oraz roślinność ulokowana na skalniakach,

– pola uprawne, warzywniki, uprawy w tunelach oraz w szklarniach.

Czy warto zdecydować się na nawadnianie kropelkowe?

Stosowanie linii kroplujących jako metody dodatkowego nawadniania określonego terenu to rozwiązanie, z którym wiąże się cały szereg znaczących korzyści. Przede wszystkim jest to szansa na zapewnienie roślinom stałego dostępu do wody (podczas letnich upałów często mają z tym problem). Dodatkowo można dzięki temu zwiększyć swoje plony, jak i zadbać o atrakcyjność wizualną podwórka, czy ogrodu. To idealny sposób na to, aby raz na zawsze zapomnieć o przykrych konsekwencjach braku opadów. Niezaprzeczalną korzyścią jest również uniwersalność tego sposobów, bowiem jak mogłeś się powyżej przekonać, ta metoda podlewania może być stosowana na wielu różnorodnych obszarach. To także duża oszczędność czasu, który trzeba przeznaczyć na pracę ogrodowe. Ponadto pozwala to racjonalnie gospodarować zużyciem wody. Aby móc czerpać z tych wszystkich korzyści wystarczy zamontować instalację nawadniania kropelkowego w otoczeniu Twojego domu. Pozwoli Ci to przekonać się o skuteczności takiego nawadniania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *