26 maja 2022
okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Okulary dla dzieci z filtrem UV – dlaczego nie warto oszczędzać?

Niejednokrotnie jesteśmy kuszeni różnego rodzaju promocjami, albo tańszymi produktami. Cena, chociaż bardzo kusząca, nie koniecznie w perspektywie dłuższego użytkowania okazuje się być właściwym wyborem. Podobnie jest z zakupem okularów przeciwsłonecznych dla dzieci. Wiele osób kusi perspektywa posiadania kilku par w niższej cenie, ale za to z możliwością dopasowania do większej liczby ubrań. Zwykle jeżeli decydujemy się na droższy model to staramy się, żeby były uniwersalne i pasowały do wszystkiego. Jest to dyskomfort dla osób, które lubią czasami ekstrawagancję i bardziej odważne wzory. Warto jednak zaznaczyć, że okulary przeciwsłoneczne nie stanowią jedynie ozdoby, ale są niezbędne, żeby skutecznie chronić tak delikatny narząd, jakim są oczy.

Wpływ promieni UV na oczy.

Coraz więcej wiadomości pojawia się na temat negatywnego wpływu promieni UV na nasze zdrowie. Nie chodzi tu tylko o starzenie się skóry, poparzenia, szybsze powstawanie zmarszczek, czy przebarwień, ale również o powstawanie nowotworów, czy chorób oczu. W oku soczewka i rogówka stanowią naturalne bariery, które chronią głębiej położone struktury. Nic więc dziwnego, że to właśnie one są najbardziej narażone na uszkodzenia. Do najczęściej występujących chorób spowodowanych nadmierną ekspozycją na słońce zaliczamy: zapalenie spojówek i rogówki, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, tłuszczyk i skrzydlik. Te ostatnie szczególnie często powstają w związku z brakiem ochrony przed słońcem i są zwyrodnieniami spojówek. Leczenie powyższych schorzeń odbywa się najczęściej operacyjnie, a zwyrodnienie plamki żółtej może doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku lub jego całkowitej utraty. Wymieniając choroby bezpośrednio związane z wpływem słońca nie można zapominać o nowotworach, które podobnie jak nowotwory skóry są niezmiernie groźne i trudne w leczeniu. Wszystko to powinno nam uświadomić, jak ważna jest dla nas ochrona przed promieniowaniem UV, dlatego należy pamiętać nie tylko o stosowaniu kremów z filtrem czy ubrań UV, ale również o doborze okularów przeciwsłonecznych, które nie tylko będą ładnie wyglądały, ale przede wszystkim zapewnią bezpieczeństwo naszym oczom.

Jakie okulary z filtrem wybrać dla siebie?

Oferta okularów przeciwsłonecznych z filtrem na rynku jest naprawdę duża. Nie wystarczy zdecydować, że po prostu chcemy takie mieć, ale warto sprecyzować do czego będziemy je wykorzystywać. Są dostępne filtry standardowe, które zapewniają ochronę przed przenikaniem promieni UV prawie w stu procentach. Okulary posiadające taki filtr wystarczą nam do podstawowych czynności takich jak zakupy, spacer, plażowanie. Jeżeli jesteśmy bardziej aktywni i potrzebujemy okularów, które będą stanowiły ochronę w czasie aktywności na zewnątrz należy wybrać okulary z filtrem polaryzacyjnym. Nie tylko będą chroniły przed promieniami słonecznymi, ale efekt polaryzacji wyostrzy kontury i spowoduje, że światło odbijane od powierzchni płaskich nie będzie oślepiało. Tego typu okulary sprawdzają się w narciarstwie, żeglarstwie, jeździe na rowerze, a także są przydatne kierowcom podczas bezchmurnej pogody, kiedy ryzyko oślepienia przez słońce jest duże, a widoczność z tego powodu utrudniona. Dla osób, które muszą korygować swój wzrok zostały stworzone okulary fotochromowe. Mają dwie funkcje w jednych okularach: korygują wzrok, a jednocześnie przyciemniają lub rozjaśniają szkła. Wszystko w zależności od nasłonecznienia. Jak widać jest kilka możliwości. Należy tylko dobrać filtr odpowiedni do swoich potrzeb, a zostanie tylko dopasowanie oprawek. Tutaj producenci okularów wychodzą naprzeciw klientom i powstają coraz to nowe modne wzory, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie.

Jak widać przy wyborze okularów przeciwsłonecznych warto najpierw wziąć pod uwagę bezpieczeństwo naszych oczu. Nie ma się jednak co martwić o wygląd, ponieważ producenci prześcigają się w designie, żeby przyciągnąć klientów. Nie ma bolesnej konieczności stawiania zdrowia nad wygląd. Można mieć zapewnione jedno i drugie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *