18 kwietnia 2021

Opadające powieki

Opadające powieki mogą sprawiać, że dana osoba wygląda na starszą niż jej rzeczywisty wiek. Czasami może to również wskazywać na jakiś problem zdrowotny. Dlatego bardzo ważna jest wiedza o przyczynach tego schorzenia, a także dostępnych metodach leczenia.

Przyczyny

Opadające powieki powstają, gdy warstwy skóry, poniżej i powyżej oka, zaczynają tracić elastyczność i jędrność.
Może to być spowodowane wieloma czynnikami między innymi:

– naturalnym procesem starzenia się,
– spożywaniem pokarmów bogatych w cukier,
– stresem i depresją,
– ogólnym zmęczeniem,
– migreną,
– niedostatecznym snem,
– gromadzenia się toksyn w organizmie,
– dysfunkcji tarczycy
– zatrzymywaniem wody w organizmie

Jeśli zwiotczenie powieki jest ograniczone tylko do jednego oka, przyczyną może być rozwój jęczmienia lub gradówki na skórze powieki, uszkodzenie nerwu lub inny problem zdrowotny. Czasami poważne choroby, takie jak rak mózgu lub oka, mogą również powodować ten stan.

Istnieje wiele sposobów leczenia i minimalizacji wiotczejących powiek, od kosmetycznych, medycznych po skuteczne domowe środki zaradcze.

Leczenie medyczne i kosmetyczne

  • Blepharoplastyka (operacja plastyczna powiek)

W celu leczenia opadających powiek wykonuje się zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu nadmiaru skóry, tłuszczów i mięśni wokół okolicy oka, a następnie przeniesieniu ich na powieki. Blepharoplastyka pomaga osobie w pozbyciu się obrzęków wokół oczu, cieni, worków pod oczami oraz nadmiaru skóry wokół okolic oczu.
Blepharoplastyka jest zwykle zalecana przez lekarzy, jeśli dana osoba nie jest w stanie nawet prawidłowo otworzyć oczu z powodu opadających powiek.

  • Zastrzyki z botoksu

Zastrzyki z botoksu są kolejnym sposobem na pozbycie się zwisających powiek. Toksyna botulinowa typu A, związek stosowany w zastrzykach z botoksu, wstrzykiwany w skórę, paraliżuje mięśnie i skurcze powodujące zmarszczki.
Powoduje to zmniejszenie widoczności zmarszczek i cienkich linii wokół oka.

Domowe metody

Poniżej lista domowych sposobów, mających na celu poprawienie stanu naszych powiek.

Zdrowa dieta

Najlepszym lekarstwem byłoby przestrzeganie naturalnej i zdrowej diety. Podstawowe zasady:
– Zrównoważona dieta, bogata w antyoksydanty i witaminy E i A,
– eliminacja z listy posiłków dużych ilości cukru
– odpowiednie nawodnienie

W ten sposób utrzymamy nawilżoną i elastyczną skórę, co może pomóc w spowolnieniu procesu wiotczenia powiek.
Spożywanie soków warzywnych i owocowych oraz gotowanie żywności na parze pomoże w lepszym wchłanianiu i trawieniu, dzięki czemu skóra stanie się bardziej młodzieńcza.

Ziemniaki

Potnij cienkie plasterki ziemniaków i umieść je nad zamkniętymi oczami. Pozostaw je na około piętnaście minut. To nie tylko rozluźni Cię, ale także zmniejszy obrzęk wokół oczu.
Ziemniaki zawierają substancję zwaną katecholazą, która ma właściwości rozjaśniające skórę. Dlatego ziemniaki mogą pomóc zarówno w usunięciu cieni pod oczami, jak i złagodzeniu stanu opuchniętych powiek.

Ćwiczenia

Niektóre ćwiczenia, jeśli są wykonywane odpowiednio, pomagają przywrócić młodzieńczy, jędrny wygląd skóry nad oczami.

Najłatwiejszym ćwiczeniem jest umieszczenie palca pod brwią i powoli podnosząc go, utrzymujemy go w ten sposób przez około pięć sekund, a następnie przywracamy brwi do pierwotnej pozycji.

Kolejnym ćwiczeniem, które może pomóc w wzmocnieniu mięśni wokół oczu, jest trzymanie palców na skroni, a następnie powolne ciągnięcie skóry pod i nad okiem w kierunku uszu.

Medytacja i odpoczynek

Jak wspomniano powyżej, cienie pod oczami i obrzęk, a także opadające powieki mogą być spowodowane przez stres. Poprzez medytację, połączoną z ćwiczeniami oddechowymi, człowiek może przezwyciężyć stres w swoim życiu.
Pomocne będzie także spanie przez siedem do ośmiu godzin każdego dnia. Zatem odpowiedni odpoczynek, sen i medytacja to jeden z kluczy do pozbycia się opadających powiek.

Makijaż

Makijaż powinien być wykonany w taki sposób, aby oczy wyglądały młodo, miały odpowiedni kształt. Podczas nakładania cienia do powiek wybierz kolory, takie jak brązowy i szary, ponieważ pomagają one w ukryciu luźnej skóry.

Unikaj wszelkiego rodzaju błyszczących cieni, ponieważ przyciągną uwagę do opadających powiek. Wystrzegaj się używania tuszu do rzęs na dolnych ich częściach, ponieważ może zwrócić uwagę na zwiotczałą skórę pod oczami.

Podsumowanie

Chociaż leczenie tego problemu bez zabiegu chirurgicznego lub kosmetycznego nie jest możliwe, to przy odpowiedniej pielęgnacji oczu, ćwiczeniach, zdrowej diecie i mądrym makijażu z pewnością można zminimalizować opadanie powiek.

W każdym razie, jeśli opadające powieki wpływają w pewien sposób na twoje widzenie, zaleca się, aby zamiast samemu rozwiązać ten problem, natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie diagnozy i leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *