18 kwietnia 2021

Potówki u niemowlaków i dorosłych – Objawy, przyczyny i domowe metody leczenia.

Gorące i wilgotne warunki klimatyczne sprawiają, że jesteśmy podatni na pewne problemy zdrowotne wraz ze zwykłym dyskomfortem. Wśród nich najczęściej występują wysypki skórne zwane potówkami. Potówka jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do podrażnienia skóry, które rozwija się po wystawieniu naszego ciała na działanie wysokich temperatur.
Może objawiać się na dowolnej części ciała, w tym na twarzy, szyi, brzuchu, dłoniach i stopach. Nie ma wątpliwości, że wszystkie rodzaje wysypek są nieprzyjemne, niemniej potówki nie tylko powodują swędzenie, ale mogą być również kłopotliwe ze względu na miejsce występowania.

Ludzie zagrożeni potówkami

Chociaż wysypka na twarzy może wystąpić w dowolnej grupie wiekowej, niemowlęta i małe dzieci są bardziej zagrożone.
Inni podatni na potówki to osoby starsze, które mają niedobór witamin i których układ odpornościowy jest stosunkowo słabszy.
Osoby otyłe są również podatne na problemy skórne z powodu braku równowagi hormonalnej.

Miejsca występowania potówek

Z reguły potówki występują w miejscu, w którym noszone ubranie przylega do ciała. Szczególnie w okresie letnim, gdy jesteśmy narażeni na wyższe temperatury, nasze ciuchy stają się mokre od potu, a to sprzyja powstawaniu potówek. Kolejnym „zagrożonym” obszarem są załamania ciała, czyli przede wszystkim: pachy i pachwiny. To w tych miejscach, najczęściej występuje nadmierna potliwość.

Potówki na twarzyWiele osób ma problem z pocącymi się dłoniami i stopami, co również może skutkować występowaniem tego rodzaju wysypki.

Nieodpowiednio dobrane nakrycie głowy (zbyt grube), a także długie przebywanie na słońcu, może grozić pojawieniem się potówek na twarzy i szyi.

Podsumowując, potówki mogą się pojawić w każdym miejscu naszego ciała.

Przyczyny potówki

Najczęstszą przyczyną potówki związanej z wysoką temperaturą jest nadmierne pocenie się, które jest spowodowane zwiększoną temperaturą i wilgotnością. W takim przypadku nie występuje naturalne obniżenie temperatury ciała przez pocenie się. Również wysoki poziom wilgotności minimalizuje parowanie potu, co z kolei utrudnia mechanizm uwalniania ciepła z ciała.

Czasami zewnętrzne komórki skóry są uszkadzane przez nadmierne pocenie. Pot nie może uciec, raczej jest uwięziony pod zewnętrznymi warstwami skóry, powodując wypryski skórne. W ciągu kilku dni guzki tworzą pęcherze i wydzielają pot, powodując uczucie pieczenia i mrowienia.

Przyczyną nadmiernej potliwości mogą być: cukrzyca, otyłość, gruźlica, problemy z tarczycą, a także choroby nowotworowe.

Potówka często jest błędnie diagnozowana, ponieważ ujawnione objawy przypominają różne inne problemy skórne, takie jak ukąszenia owadów lub użądlenia, pryszcze, odra i zapalenie tkanki łącznej. W celu potwierdzenia stanu można sprawdzić, czy wysypka jest łuszcząca się, czy nie? Okrągła czy nieregularna? Wypukła czy gładka?

Jeśli nie jesteś w stanie zidentyfikować podstawowej przyczyny wysypki, lepiej skonsultować się z wykwalifikowanym dermatologiem. Właściwa diagnoza powinna być przeprowadzona możliwie jak najwcześniej, ponieważ wysypka może być objawem innych chorób.

Rodzaje potówek

Potówki, które pojawiają się na naszym ciele, możemy podzielić na:
zwykłe – są małe, ich średnica to ok. 1-2mm. Pod nimi kryje się przezroczysta ciecz.
czerwone – są większe, o średnicy 2-4mm. Zapalne obwódki oraz ropne pęcherzyki oznaczają pojawienie się stanu zapalnego.

Potówki u niemowlaka

Potówki to najczęściej pojawiający się problem skórny u niemowląt. Jest to zjawisko powszechne i najczęściej wynika z przegrzania ciała niemowlaka (rodzice mają skłonność do wyboru zbyt ciepłych ubrań). Wysoka temperatura otoczenia to kolejna przyczyna. Także zbyt rzadkie kąpiele sprzyjają pojawianiu się potówek.

Generalnie, powinniśmy pamiętać, że skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza niż dorosłego. Dodatkowo dochodzi fakt, że gruczoły potowe u niemowląt, nie są w pełni ukształtowane.

Zapobieganie i leczenie potówek u niemowlaka

Zebraliśmy dla Was, listę najczęściej polecanych, skutecznych sposobów na pozbycie się potówki u niemowląt:

 • Kąpiel w krochmalu, czyli w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej (wsypać co najmniej garść) – świetnie złagodzi objawy. Mąkę ziemniaczaną można zastąpić kupionym w aptece nadmanganianem potasu.
 • W pobliskiej aptece zakupimy zasypki przeznaczone dla niemowląt. Ważne! Stosujemy ją nad dokładnie osuszoną skórę.
 • Do przewijania używajmy bawełnianych, naturalnych materiałów. Unikajmy wszelkich tworzyw sztucznych. Podczas tej czynności, pozwólmy niemowlakowi poleżeć przez jakiś czas bez żadnego okrycia.
 • Utrzymujmy niezbyt wysoką temperaturę w pokoju – nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza.
 • Możemy przemywać delikatnie potówki wodą, jednak unikajmy pocierania.
 • Bezwzględnie unikajmy stosowanie oliwki! Pogłębi ona jedynie problem.
 • Ubieraj dziecko jedynie w lekkie, przewiewne, najlepiej bawełniane ubranka. Pierz je w łagodnych środkach piorących.

Jeżeli powyższe wskazówki nie pomogą, problem nie będzie ustępował lub pogłębiał – konieczna jest wizyta u lekarza.

Zapobieganie i naturalne leki na potówkę u dorosłych

Potówka normalnie leczy się sama bez żadnej interwencji medycznej. Rzadko może to prowadzić do infekcji lub komplikacji zdrowotnych. W ciężkich przypadkach dermatolog może przepisać miejscowe leczenie obejmujące stosowanie maści. Oprócz leczenia terapeutycznego istnieją pewne naturalne środki na potówkę, które są skuteczne w zwalczaniu objawów. Oto kilka prostych środków, które można zastosować w domu.

 • Utrzymywanie temperatury ciała jest najlepszą metodą leczenia potówki. Należy również często nawadniać zimną wodą naszą twarz w gorących i wilgotnych warunkach. Następnie osuszyć miękkim ręcznikiem lub chusteczką.
 • Nie wystawiaj się na duże światło słoneczne tak długo, jak to możliwe. Pozostań w chłodnym pomieszczeniu podczas ekstremalnych temperaturach, aby pozbyć się wysypki.
 • Unikaj nadmiernej potliwości. Możesz ograniczać wykonywanie czynności powodujących nadmierne pocenie się, dopóki potówki nie ustąpią.
 • Staraj się nosić luźne bawełniane ubrania.
 • Pocieraj lodem swoją twarz, pomoże to ukoić opuchnięte obszary.
 • Podczas kąpieli, upewnij się, że używasz łagodnych mydełek do ciała. Specjalne mydła antybakteryjne również pomagają skrócić epizod choroby. Możesz do kąpieli dodać: sodę oczyszczoną lub herbatkę rumiankową.
 • Świetnie się sprawdzą również okłady z aloesu.
 • Papka z kwasem borowym lub mentolem, przyniesie ukojenie i złagodzi świąd.
 • Innym skutecznym środkiem naturalnym dla tego typu wysypki skórnej jest zastosowanie gotowanej owsianki na obszarach dotkniętych chorobą.
  Aby ugotować owsiankę, podgrzej wodę w rondlu i dodaj płatki owsiane. Pozostawić do wrzenia na 10 – 15 minut lub do momentu zmiękczenia płatków owsianych. Odcedź wodę i ułóż ugotowane płatki owsiane na bawełnianej ściereczce. Zawiń ściereczkę i użyj jej do naniesienia na dotknięte potówką obszary.

Podsumowanie

Potówki mogą się pojawić zarówno u dorosłych jak i niemowląt. Nie jest to groźna wysypka, jednak nie powinniśmy jej lekceważyć. Używając metod wymienionych w artykule, w ciągu kilku dni zauważysz, że potówki zaczną znikać. W przypadku, gdy objawy nie ulegną zmniejszeniu przez około 10 dni po zastosowaniu tych środków, należy zasięgnąć porady lekarza dermatologa w celu ustalenia prawidłowej diagnozy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *