18 kwietnia 2021

Rozdwajanie się paznokci (onychoschizia)

Paznokcie mogą pękać i łamać się z kilku powodów. Najczęstszym czynnikiem są używane produkty: utwardzacze i lakiery do paznokci, które mogą je wysuszyć. Czasami jednak problemy zdrowotne sprawiają, że paznokcie są kruche i może to powodować ich rozszczepienie.

Paznokcie składają się z białka strukturalnego zwanego keratyną. Ponieważ keratyna jest porowata, sprawia, że paznokcie są podatne na zużycie, urazy i odwodnienie. Rozdwajanie się paznokci jest również znane jako onychoschizia.

Istnieje kilka czynników, a także pewne uwarunkowania zdrowotne, które mogą doprowadzić do tego stanu i dlatego nie wolno lekceważyć rozdwajania paznokci jako zwykłego problemu kosmetycznego.

Struktura paznokcia

Ludzki paznokieć jest strukturalnie o wiele bardziej złożony niż się wydaje i składa się z różnych części, z których każda ma rolę do odegrania. Struktura paznokcia składa się z płytki paznokciowej, wału paznokciowego, obłączka i obrąbka naskórkowego.

Podczas gdy płytka paznokcia jest półprzezroczystą i twardą częścią wykonaną z warstwy keratynowej, wał paznokciowy kieruje wzrostem i jest usytuowany wzdłuż boków paznokcia. Cienka obwódka tkanki porastająca paznokieć to obrąbek naskórkowy, a obłączek to biały obszar w kształcie półksiężyca umiejscowiony u podstawy płytki paznokcia.

Może istnieć kilka zewnętrznych i wewnętrznych czynników, które mogą powodować rozdwajanie się paznokci i musimy zadbać, by je wyeliminować.

Przyczyny kruchych i łamliwych paznokci

Czynników wpływających na kruchość i łamliwość paznokci może być wiele. Warto je poznać, by unikać ich, a zapobiegniemy w ten sposób rozdwajaniu się paznokci.

Odwodnienie

Objaw odwodnienia można zaobserwować w przypadku suchych paznokci, które są na granicy pękania lub rozszczepiania. Skóra wokół paznokcia może zacząć więdnąć lub wykazywać oznaki przebarwienia, zanim paznokcie zaczną się zrywać.

Nadmierna wilgoć

Paznokcie stale narażone na wilgoć, takie jak woda lub chemikalia, często stają się słabe i giętkie.
Powtarzające się zwilżanie i suszenie paznokci może uszkodzić warstwy keratyny, powodując w ten sposób pęknięcia. Posługiwanie się chemikaliami, a także używanie nieodpowiednich mydeł i detergentów może również spowodować uszkodzenie paznokcia.

Nieodpowiednie stosowanie środków do paznokci

Odwodnienie i uszkodzenie paznokci może wynikać z nadmiernego stosowania środków do polerowania paznokci, usuwania lakieru i wzmacniania paznokci.
Olej pomiędzy warstwami włókna paznokcia jest pochłaniany przez chemikalia w przypadku tych produktów, co skutkuje złuszczaniem i rozdwajaniem paznokci oraz wysychaniem łożyska paznokcia.

Nieodpowiednia i niewłaściwa opieka

Zły typ pilnika lub niewłaściwa metoda wypełniania jest kolejną przyczyną uszkodzenia paznokcia.
Często zaleca się obcinanie i piłowanie paznokci po wcześniejszym zmiękczeniu ich w oleju lub letniej wodzie. Proces ten pomaga w znacznym stopniu zmniejszyć tarcie i niebezpieczeństwo pęknięcia paznokci.

Infekcja

Infekcje grzybicze i bakteryjne mogą również powodować opuchliznę wokół paznokcia, obumieranie i łamanie paznokci. Paznokcie, które nie są często czyszczone i mogą zbierać brud, są bardziej narażone na rozwój infekcji. Obgryzanie paznokci i naskórka może również uczynić obszar łatwym celem dla infekcji.

Niezdrowy tryb życia

Szkodliwe nawyki, takie jak palenie i nadmierne picie, wpływają na ogólne samopoczucie organizmu.
Przebarwione i złuszczające się i paznokcie są powszechne wśród osób, które praktykują takie niezdrowe nawyki. Palenie pozbawia organizm sił witalnych i odpowiednich ilości tlenu, co może poważnie odwodnić paznokcie rąk i stóp.

Zła dieta

Niedobór wapnia może prowadzić do kruchości i rozszczepiania paznokci. Brak białek i witamin w diecie powoduje utratę połysku paznokci, sprawiając, że stają się one bardziej kruche i łamliwe. Rozwarstwianie paznokci często występuje wśród osób, które praktykują nieodpowiednią, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie.

Problemy zdrowotne

Warunki zdrowotne, takie jak niedokrwistość, niedoczynność tarczycy, niedożywienie i gruźlica powodują, że paznokcie stają się kruche i pękają. Fakt, że paznokcie tworzą pęknięcia i odpryski, jest znakiem, którego nie należy lekceważyć i musi zostać sprawdzony przez lekarza. Podstawowe problemy zdrowotne mogą wywołać taki objaw. Jeśli jest zdiagnozowany szybko, może być odpowiednio wcześnie wyleczony.

Starzenie się

Paznokcie mają tendencję do starzenia się szybciej, jeśli ich gęstość jest mniejsza. Im jesteśmy starsi, stajemy się tym słabsi, również nasze paznokcie się starzeją. To tłumaczy, dlaczego starsi ludzie często mają łamliwe paznokcie.

Środki zapobiegawcze

Poniżej cenne wskazówki, jakie kroki podjąć, by uniknąć rozdwajania się paznokci.

Ostrożność

Konieczne jest noszenie rękawic ochronnych przez osoby zajmujące się chemikaliami na co dzień.
Takie rękawice muszą być również noszone przez tych, którzy muszą regularnie używać narzędzi, aby paznokcie i dłonie mogły być chronione przed obrażeniami. Należy używać rękawiczek do zmywania naczyń, aby paznokcie nie wchłaniały zbyt dużej wilgoci.

Piłowanie paznokci

Paznokcie należy piłować od krawędzi w kierunku środka i tylko w jednym kierunku. Unikaj składania wniosków. Niech paznokcie wzrosną o kilka milimetrów, zanim zdecydujesz się je ukształtować. Zamiast metalowego pilnika należy użyć pilników papierowych lub szklanych, aby zmniejszyć tarcie.

Unikaj zabiegów na paznokciach

Lepiej unikać używania chemikaliów na naszych paznokciach, jeśli problem z rozdrobnionych paznokci będzie się utrzymywał. Substancje chemiczne w tych produktach tylko pogorszą stan, opóźniając w ten sposób proces gojenia.

Nawilżaj paznokcie i rozpieszczaj je

Odżywka na bazie lanoliny lub proste olejki eteryczne mogą pomóc w zaleczeniu uszkodzonych paznokci. Nałożenie mieszaniny miodu i limonki na paznokcie pomoże zredukować infekcje grzybicze, jeśli wystąpią, a także je zmiękczyć.

Zbilansowana dieta

Klucz do zdrowego życia w dużym stopniu opiera się na dobrze zbilansowanej diecie. Suplementy należy dodać do diety za zgodą lekarza.

Dobra wiadomość jest taka, że te obrażenia można kontrolować i można to zrobić bez większego wysiłku. Nie trzeba dodawać, aby skonsultować się z lekarzem, na wypadek gdyby paznokcie wykazywały oznaki infekcji, krwawienia lub powodowały pulsujący ból i obrzęk. Nawilżaj paznokcie i dbaj o nie w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *